Optimismus na trhu práce klesá, nicméně do konce roku plánuje více firem nabírat než propouštět
Společnost ManpowerGroup Česká republika zveřejnila 20. září 2022 výsledky průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro čtvrté čtvrtletí roku 2022.
V rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro čtvrté čtvrtletí 2022 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 510 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce prosince 2022 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“
Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro čtvrté čtvrtletí 2022 pokles náborového optimismu s Čistým indexem trhu práce 11 procentních bodů. 33 % zaměstnavatelů plánuje do konce roku nabírat, 22 % propouštět, 41 % nebude dělat žádné změny a 4 % zatím neví. Podobně jako v dalších zemích regionu EMEA (Evropa, Střední východ, Afrika) i zde se očekává zpomalení růstu trhu práce ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Předpověď pro Českou republiku poklesla o 10 procentních bodů oproti minulému čtvrtletí, avšak v meziročním srovnání je o 1 procentní bod vyšší. V globálním hodnocení se Česká republika umístila na 32. místě z 41 hodnocených zemí.
„Optimismus na trhu práce klesá, nicméně do konce roku plánuje více firem nabírat než propouštět. Oproti minulému čtvrtletí klesl počet optimistických firem z 38 na 33 % a vzrostl počet pesimistických firem ze 17 na 22 %. Výhled se nejvíce zhoršil ve velkých firmách nad 250 zaměstnanců a nejvíce plánují zaměstnavatelé nabírat v pražském regionu. Na jedné straně část firem zvyšuje svoji aktivitu v souvislosti s odezníváním problému spojeným s pandemií Covid-19, na straně druhé pozorujeme rostoucí problémy především u energeticky náročných provozů,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.
Porovnání dle odvětví
Zaměstnavatelé v 7 z 11 českých odvětví plánují pro čtvrté čtvrtletí 2022 nárůst náborových aktivit, pokles predikují ve dvou. Zaměstnavatelé ve zbývajících dvou odvětvích žádné změny neplánují. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím trh práce oslabil v 9 z 11 odvětví, posílil pouze ve dvou. V meziročním srovnání jsou náborové aktivity slabší v 5 z 11 odvětví, ve dvou stagnují a v ostatních posílily.
Nejsilnější náborové aktivity očekávají zaměstnavatelé v odvětví Velkoobchod a maloobchod s Indexem 25. Přestože jsou očekávání slabší o 3 procentní body ve srovnání s předchozím čtvrtletím, meziroční srovnání vykazuje nárůst Indexu o 17 procentních bodů. Velkoobchod a maloobchod je, spolu s IT, technologie, komunikace a média, odvětví s největším meziročním nárůstem v České republice. Zaměstnavatelé v Primárním sektoru jsou méně optimističtí, protože hodnota Indexu pro toto čtvrtletí je nejnižší za posledních téměř 7 let a dostala se na úroveň -10 procentních bodů.
Porovnání organizací podle velikosti
Zvyšování počtu zaměstnanců předpovídají pro 4. čtvrtletí 2022 všechny kategorie podle velikosti českých organizací. Oproti minulému čtvrtletí ale tempo růstu zpomalilo ve všech 4 kategoriích. Výsledky srovnání proti stejnému období minulého roku jsou optimističtější, trh práce posílil ve 3 ze 4 kategorií organizací a oslabil v jedné.
Nejoptimističtější jsou čeští zaměstnavatelé ve středně velkých organizacích s 50–249 zaměstnanci a hlásí Index trhu práce 20. Oproti minulému čtvrtletí je Index relativně stabilní a v meziročním srovnání posílil o 11 procentních bodů. Velké organizace s počtem zaměstnanců nad 250 vykazují v tomto čtvrtletí nejnižší Index za poslední dva roky, kdy ve Q4 2020 měl hodnotu 2 a v této kategorii respondentů pozorujeme největší propad náborového optimismu.
Regionální srovnání v rámci ČR
Zaměstnavatelé ve všech 3 regionech předpokládají růst trhu práce v průběhu nadcházejícího čtvrtletí. V porovnání s předchozím čtvrtletím se však náborový optimismus snížil ve všech třech regionech. Nejsilnějším regionem je Praha, kde HR manažeři hlásí Čistý Index +20, s velkým odstupem následuje zbytek Čech s Čistým indexem +7 a Morava s indexem +4.
Globální pohled
Na základě sezonně očištěných dat pro přesnější globální srovnání očekávají zaměstnavatelé na celém světě navyšování počtu pracovních sil. Čistý index trhu práce pro 4Q 2022 má hodnotu 30 bodů. V porovnání s předchozím čtvrtletím se jedná o mírný pokles o 3 body, ale v meziročním srovnání jsou očekávání vyšší o 6 bodů.
Nejsilnější náborové plány na příští tři měsíce jsou hlášeny v rozvojových trzích, jako je Brazílie (56), Indie (54) a Kostarika (52), což odráží silné náborové prostředí v regionu Jižní a Střední Amerika (39) a Asie Tichomoří (40).
Tyto regiony také zaznamenávají největší mezičtvrtletní nárůst náborových plánů, Hongkong a Čína (+15) hlásí největší nárůst trhu práce od posledního čtvrtletí. V Hongkongu i v Číně dochází k oživení po útlumu způsobeném omezeními kvůli covid-19, která převládala v předchozím čtvrtletí. Většina zemí však nezaznamenává pozitivní mezičtvrtletní růst. Hongkong a Čína patří mezi pouhých 16 ze 40 zemí a oblastí, kde Index ve srovnání s předchozím čtvrtletím posílil. V meziročním srovnání Index posiluje ve 23 zemích a teritoriích, z nichž Kostarika (+41) a Singapur (+38) hlásí největší nárůst od loňského roku.
Doplňující otázky k průzkumu: Mají české firmy svoji ESG strategii?
Více než polovina českých firem již aktivně pracuje s ESG strategiemi a jejich priority úzce souvisí s podstatou jejich fungování: 35 % firem se rozhodlo zaměřit se na sociální oblast (především neziskový sektor, obchod, logistika a IT), 34 % se zaměřují na životní prostředí (a to hlavně společnosti z primárního sektoru a stavebnictví), a 12 % firem říká, že se zaměří na odpovědné zásady řízení (kde dominuje sektor financí, bankovnictví, pojišťovnictví a realit). Pouze 10 % českých firem uvádí, že ESG strategii nemají.
Důvody, které firmy vedly k zavedení ESG se liší: 40 % firem říká, že je jedním z důvodů tlak na snížení nákladů. 39 % firem přiznává, že si tím snaží posílit reputaci. Jako konkurenční výhodu zavádí ESG 27 % firem, 26 % firem se snaží naplnit očekávání investorů. 23 % firem uvádí, že důvodem zavedení je naplnění hodnot organizace. 36 % společností teprve plánuje identifikovat svoje ESG cíle a strategie, 21 % si tyto cíle a strategie již stanovilo a 10 % je zahrnuje i do svého výročního reportingu.